Renovace podlahy a stropů pomocí HASIT POR®

Pro renovaci podlahy a stropů u památkově chráněných objektů velmi často neexistuje alternativa k pěnové maltě POR® od společnosti HASIT.

Staré objekty mají bohatou historii. Od původních podob v průběhu let často dochází k rozšíření, úpravám nebo přizpůsobení momentálnímu použití. Významné budovy jsou v dnešní době chráněny jako architektonická památka úřadem pro ochranu památek. V dnešní době často dochází k velkým rekonstrukcím těchto objektů, které jsou přeměňovány na obytné budovy splňující novodobé standardy pro bydlení.

Různorodé požadavky

Každá budova -  zejména památková - má při rekonstrukci zdiva a stropů své priority:

Ochrana proti vlhkosti. Požadavky jsou však mnohem složitější, pokud je budova přestavěna na obytný dům. Obzvláště budova postavená v blízkosti vody vyžaduje technické zvládnutí trvalé vlhkosti půdy v úrovni základů, zatímco dřevěné trámové stropy vyžadují pevnou požární, zvukovou a tepelnou izolaci. Toto je samo o sobě technickou výzvou a to vše pod dohledem orgánu památkové péče je to obzvlášť vzrušující úkol.

Postaveno v blízkosti vody

V přízemí na konstrukci působí stálá zemní vlhkost. Při plánované přestavbě je nutné najít technické řešení, jak této vlhkosti čelit. V zájmu památkové péče se často hledá ekologické řešení bez chemických přísad, a to nejen z důvodu ochrany historických památek, ale také v souladu s obecným současným chápáním stavebnictví. V tomto ohledu je pěnová malta POR® společnosti Hasit od samého počátku jedinou možností k výběru, protože díky své čistě minerální struktuře snadno splňuje všechny ekologické požadavky. Na rozdíl od mnoha jiných řešení je požadovaná bariéra proti zemní vlhkosti obzvláště jednoduchá: lze jí dosáhnout pomocí HASIT POR® 9040 HYDRO, který je hydrofobní již z výroby,  bez dalších složitých opatření, jako je například ochrana proti poškození.

Nerovná podlaha je jeho teritoriem

Podlahová vlhkost je pro HASIT POR® volnou činností, jednou ze specialit je vyrovnávání šikmých a nerovných podlah, protože: Díky své vysoké tekutosti se HASIT POR® rovnoměrně a samonivelačně rozlévá po celé ploše podlahy - bez dutin a vyrovnává nerovnosti. Díky vysoké hustotě je možné nanášet pěnovou maltu přímo na podklad bez nutnosti úpravy nebo lze podklad upravit pouhým položením vodě nepropustné folie. Tloušťce vrstvy v jednom pracovním kroku až 40 cm není v těchto případech zdaleka vyčerpána. Technologie sila a aplikace pomocí čerpadla rovněž umožnila rychlý postup výstavby a vysokou hospodárnost.

Různé požadavky, stejné návrhy

V přízemí bývá zvuková izolace přirozeně druhořadá. Speciální požadavky stavební fyziky se kromě ochrany proti vlhkosti zaměřují především na tepelnou izolaci. Ta je do značné míry určena podílem vzduchových dutin obsažených v pěnové maltě, tedy objemovou hmotností. Objemová hmotnost pěnové malty POR® se pohybuje cca 400 kg/m3, která zajišťuje velmi dobrou tepelnou izolaci při 0,11 W/mK.

U dřevěných trámových stropů se vždy hledá kompromis mezi tepelnou a zvukovou izolací a zároveň se zohledňuje statické zatížení. Protože lehké porezní stavební materiály nejsou samy o sobě zvukově izolačními materiály. V praxi se proto na vrstvu pěnové malty obvykle přidává dodatečná izolace proti nárazovému zvuku. Tato kombinace je natolik účinná, že nízká objemová hmotnost pouhých 400 kg/m3 se zvolení i pro dřevěné trámové stropy - ve prospěch nižšího statického zatížení stropní konstrukce. OSB desky se položí přímo na dřevěné trámy zakryté fólií pro dočasnou ochranu před stavební vlhkostí. Poté následuje izolace proti nárazovému hluku o tloušťce 30 milimetrů.

Dolaďování na staveništi

Bez větších problémů se realizuje vše na staveništi. Společnost Hasit vždy dodává na staveniště směs cementu a písku jako základní materiál. Požadované množství pěny se přidává prostřednictvím generátoru pěny. Konečná hustota se tedy nastavuje přímo na staveništi.

Zbytek je jednoduchý

Dva hlavní rozdíly mezi přízemím a horními patry jsou hydrofobizace a izolace proti nárazovému zvuku. Poslední vrstvou skladby je samonivelační cemento-sulfátový litý  potěr 465 o tloušťce 60 milimetrů. Ten je rovněž čistě minerální, bezemisní a díky své nízké viskozitě umožňuje bezproblémové zabudování instalací a podlahového vytápění. Ne, že by to bylo nějak zvlášť naléhavé, ale realizátoři ocenili také výrazně rychlejší připravenost k zakrytí potěru 465, který je ve srovnání s obvyklými vápenato-sulfátovými potěry formulován cementovou technologií. Za stejných podmínek lze s pokrýváním začít přibližně o 10 dní dříve.

Celkově bezkonkurenční

Celkově lze říci, že pro tento projekt renovace neexistovala ekologicky, technicky ani ekonomicky rozumnější alternativa k pěnové maltě Hasit POR®. Samonivelace a možnost hydrofobizace šetří další pracovní kroky, zatímco výplň bez dutin zajišťuje statickou bezpečnost. Pěnová malta byla pro tento projekt správnou volbou i z hlediska požární ochrany díky své klasifikaci „nehořlavý“ stavební materiál třídy A1. Eliminace obalových materiálů a odpadu, který bylo nutné za poplatek zlikvidovat, výrazně zpříjemnila proces na stavbě. A až přijde čas: pěnovou maltu, která neobsahuje žádné příměsi, jako je polystyren nebo EPS, lze jistě ve vzdálené budoucnosti bez problémů zlikvidovat jako běžný stavební odpad. „Redukovat na maximum“ byl před lety slogan pro motorová vozidla. To by mohlo platit i pro pěnovou maltu Hasit POR®.