Klikněte na VÍCE a zadejte název produktu jako obvykle
Navrhněte stěny jedním kliknutím
Náš požadavek Váš úspěch
Výzkum dlouhodobé účinnosti sanačních omítek, byl proveden pracovníky VŠB Ostrava.
Důvodů, proč dnes řešíme vlhkost staveb a její důsledky v takové míře, je několik. Obecně, pokud bychom nehovořili jen o objektech historických, můžeme za primární příčinu označit nefunkčnost izolace proti zemní vlhkosti. U běžných staveb v takovém případě provedeme některou z účinných metod pro napravení této závady. Obvykle používáme podřezávání zdiva, injektáže, elektroosmózy a další. Po zamezení průniku zemní vlhkosti do konstrukce však ještě nějakou dobu trvá, než zdivo vyschne na požadovanou hodnotu. V průběhu tohoto vysychání může dojít, pokud jsou ve zdivu soli, ke vzniku výkvětů. Proto je nezbytně nutné předem provést důkladnou analýzu salinity v konstrukci. Pokud jsou výsledky pozitivní a bude použita tradiční omítka, pak v poměrně krátké době dojde k její degradaci.
Z toho důvodu začal vývoj omítek, které by nepodléhaly vlivu solí a vlhkosti alespoň po nějakou dobu jejich působení.
Tyto speciální omítky nazýváme sanační omítky. Obvykle hovoříme o sanačních systémech, protože omítky jsou vždy vícevrstvé a často jsou doplněny některými dalšími technickými opatřeními. Technické vlastnosti systémů mají za úkol pohltit soli odpařující se ze z konstrukce a nedovolit tak, vzniku výkvětů na líci omítky. Současně musejí být prodyšné, aby dovolily odpařování vlhkosti ze zdiva. Do jisté míry je žádoucí jejich hydrofobita, tedy odolnost vůči průniku vnější, zejména srážkové vody do systému, což urychluje vysychání zavlhlé konstrukce.
Výrobci sanačních omítek shodně zdůrazňují, že tyto omítky nejsou schopny problém vlhkosti a salinity vyřešit bez odstranění zdroje vlhnutí. Každá stavba musí být řešena komplexně, tedy s předcházející důkladnou analýzou stavby, včetně přilehlého prostředí a vnějších vlivů.
Firma HASIT od svého příchodu na český trh v roce 1992 má ve svém portfoliu sanační omítky ,díky velkému počtu staveb ,které použily systémová řešení jsme mohli provést s VŠB Ostrava průzkum fungování těchto systému v praxi.
V tétosekci nabízíme přehled jednotlivých průzkumů prováděně pracovníky VŠB Ostrava. Stavby byly prováděny v rozmezí roku 1998 až 2001 a následný průzkum v roce 2007. Další průzkum na stejných objektech byl opětovně proveden v roce 2018. Studie ZDE.
Výzkum vlivu základové půdy na sulfáty akumulované v sanačních omítkách historických budov, který byl v roce 2021 prezentován v prestižním časopise najdete ZDE.
Pokud jste nenašli co potřebujete nebo potřebujete další korektní nebo doplňující informace neváhejte nás ZDE kontaktovat a naši odborně vyškolení pracovníci se Vám budou osobně věnovat.